<
beta 0.3

Наслідки катастрофи на ЧАЕС: непридатні до життя навіть за триста років землі та збільшення ризиків розвитку захворювань

Територія навколо Чорнобильської атомної електростанції, де 35 років тому сталася катастрофа, не буде придатна до життя навіть за три століття. Крім того, через катастрофу в людей збільшуються ризики розвитку онкологічних і серцево-судинних захворювань.

Те, чи придатні землі для життя, залежить від щільності забруднення ґрунту основними стійкими радіонуклідами — стронцієм, цезієм і плутонієм. 

Про це науковці розповіли у фільмі Громадське «Науковий полігон. Чорнобиль».

На картах показано, як зміняться межі забруднених радіацією земель навколо Чорнобильської АЕС з 1986 по 2300 рік.

До 2300 року активність ізотопів цезію та стронцію знизиться в тисячу разів, а от плутонію — лише на 28%. Тож хоча за триста років концентрація стронцію та цезію вже не становитиме загрози, ці території все ще будуть непридатними для життя людей через активність плутонію.

Катастрофа вплинула не тільки на території, а й на подальше здоров’я людей. Директор Інститут клінічної радіології ННЦРМ Анатолій Чумак розповідає, що кількість людей, які померли після участі в ліквідації наслідків аварії або після відселення з зони відчуження, поступово збільшується.

Крім того, проблеми зі здоров’ям не зникають із часом — лише поглиблюються. Насамперед це стосується онкологічних захворювань. За словами Чумака, збільшилась кількість випадків раку щитоподібної залози у дітей, чого «раніше майже не було».

«Усі інші групи постраждалих теж мають підвищену захворюваність на рак щитоподібної залози. Що ж до не пухлинних хвороб — підвищення кількості серцево-судинних захворювань та їхнє помолодшання. Наприклад, інфаркт міокарда нині розвивається на 10 років раніше, а катаракту викликають удесятеро менші дози, ніж ті, що були до Чорнобильської аварії»

розповів Анатолій Чумак.

Крім того, опромінення через катастрофу в Чорнобилі збільшило ризик розвитку лейкемії в учасників ліквідації наслідків аварії — це підтвердили дослідження.

«Дослідження, які зараз проводяться, підтверджують підвищення ризику раку молочної залози та мієломної хвороби у постраждалих внаслідок аварії»

розповів завідувач відділу медичної генетики Національного наукового центру радіаційної медицини Сергій Клименко.

За його словами, наразі важко довести, що кількість аномалій справді збільшилась, та дослідити, як радіація впливає на наступні покоління.

«Зрозуміло, що ефекти на нащадків можуть бути: радіація, безперечно, діє. Але як їх продемонструвати — це проблема»

розповідає Клименко.

Також вчені зазначають, що довготривала радіація низьких рівнів призводить до значно серйозніших біологічних змін, ніж еквівалентні дози короткочасних випромінювань високих рівнів.


Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

The maximum upload file size: 5 МБ. You can upload: image.

Свіже
30.04.2021
Вперше приватні заклади вищої освіти зможуть здійснювати підготовку молодших бакалаврів та бакалаврів за державним замовленням. Таким закладам буде відкрито ...
30.04.2021
Міністерство цифрової трансформації повідомило про можливі технічні проблеми у роботі «Дії». О 14.30 Мінцифри повідомило, що технічні роботи на платформі ...
30.04.2021
Цього року 30-го квітня у християн східного обряду – Страсна, або Велика п’ятниця. Назва походить від виразу “Страсті Христові”. Згідно з Євангелієм, саме у ...
30.04.2021
Під час тисняви на єврейському фестивалі Лаг ба-Омер на горі Мерон на півночі Ізраїлю загинули 44 людини. Більш як 150 людей отримали поранення, шість із них ...
29.04.2021
Верховна Рада призначила новим міністром енергетики Германа Галущенка — віцепрезидента «Енергоатому». За відповідне рішення проголосували 305 депутатів. Про це ...