<
beta 0.3

Екранізовані твори з української літератури – за програмою ЗНО-2021

ЗНО (Зовнішнє незалежне оцінювання) – це відповідальна подія, від якої залежить майбутнє випускників. Щоб скласти іспит та отримати хороші результати, потрібно не лише вчитися, але й добре знати навчальний матеріал.

Тест з української літератури є обов’язковим для кожного 11-ти класника. Для того щоб легко та результативно підготуватись до ЗНО з літератури, пропонуємо добірку фільмів – екранізації творів, що допоможе набагато краще запам’ятати отриману інформацію.

Перелік творів, який є обов’язковими для вивчення учасниками зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року.

Список екранізованих творів:

  1. «Дума про Марусю Богуславку»

Відома козацька дума оповідає історію, як Маруся піднімається до такого рівня, що її турецький власник залишає з ключами від його замку і темниці. Вона використовує можливість звільнити 700 українських козаків-невільників, які перебували в полоні протягом 30 невільних (за іншими варіантами думи 33) років. Та вона не повертається з ними додому, а залишається у гаремі, оскільки це стало єдиним способом життя, до якого вона звикла. 

2. «Слово про похід Ігорів» 

Невдалий похід руського новгород-сіверського князя Ігоря Святославича на половців у 1185 році. «Слово» було написано в кінці XII століття, невдовзі після описуваної події (часто датується тим же 1185 роком, рідше 1-2 роками пізніше). Перейняте мотивами слов’янської народної поезії з елементами язичницької міфології, за своєю художньою мовою та літературною значущістю «Слово» стоїть у ряді найбільших досягнень середньовічного епосу.

3. «Енеїда» Іван Котляревський 

Поема написана в добу становлення романтизму і націоналізму в Європі, на тлі ностальгії частини української еліти за козацькою державою, ліквідованою Росією в 1775–1786 роках. «Енеїда» — перша масштабна пам’ятка українського письменства, укладена розмовною українською мовою. Поема започаткувала становлення новочасної української літератури.

4. «Наталка Полтавка» Іван Котляревський

Поштовхом для написання «Наталки Полтавки» для Котляревського стало життя українського суспільства, лірично-побутові, обрядові та купальські пісні. Котляревський вперше в новій українській літературі вводить образ жінки-страдниці — мати Наталки, Терпилиха, що своєрідно відображається у її імені. За жанром «Наталка Полтавка» — соціально-побутова драма, глибоко національна характерами й естетичною формою, перший твір нової української драматургії.

5. «Катерина» Тарас Шевченко

Розповідач у творі присутній як очевидець подій, він глибоко співчуває гіркій долі героїні, виражаючи власні почуття. Своєрідною є композиція твору: розповідач стисло викладає всю історію кохання героїні, народження сина та її поневіряння. Ведучи розповідь у третій особі, розповідач непомітно переходить на позицію героїні й веде розповідь очима Катерини, її «голосом».

6. «Чорна рада» Пантелеймон Куліш 

В основі твору лежить історична подія — Чорна рада 1663 р. в Ніжині, у якій взяли участь народні «низи» («чернь» — звідси назва ради). Відомості про неї Куліш почерпнув частково з народних джерел, більшою ж мірою спирався на архівні документи, прагнучи до максимальної точності у викладі історичних фактів, описах народних звичаїв і побуту, а також використав літописи Самовидця і Григорія Грабянки.

7. «Кайдашева сім’я» Іван Нечуй-Левицький

Тема «Кайдашевої сім’ї» — змалювання побуту й психології українських селян у перші десятиріччя після скасування кріпацтва. У цьому творі художньо відтворено, як каже сам автор, «темні плями народного життя».  Реалістичності твору додає те, що окремі персонажі мали прототипів. Наприклад, прототипами Кайдашів була сім’я Мазурів із села Семигори, яка була відома на весь повіт постійними сварками, бійками й колотнечами. Мазури мали й реальних багатих сватів — Довбушів.

Також вийшов український 12-серійний телесеріал 2020 року, де сюжет заснований на повісті Івана Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я».

8. «Мартин Боруля» Іван Карпенко-Карий

Сюжет комедії «Мартин Боруля» письменник будує на фактах з життя родини Тобілевичів: батько драматурга, який довгий час служив управителем поміщицьких маєтків, вирішив домогтися визнання свого роду дворянським. На це пішло чимало часу, але марно — дворянство не було доведено, оскільки прізвище в старих документах було Тубілевич, а в нових Тобілевич. Карпенко-Карий використав цей факт, аби висміяти намагання простоï людини вибитись у дворяни.

9. «Тіні забутих предків» Михайло Коцюбинський 

У творі розповідається про кохання гуцулів Івана й Марічки з ворогуючих родів, що трагічно завершується для обох. У повісті яскраво передано гуцульські побут і життя з елементами фольклору.

10. «Тигролови» Іван Багряний

Сюжетну канву роману побудовано навколо двох постатей — Григорія Многогрішного й майора НКВС Медвина. Їхній двобій — це боротьба Людини зі світом пітьми й пекла. Автор, як очевидець, змальовує страшні картини знущання над людьми, приниження їхньої людської гідності, насильства, приреченості на забуття в пеклі концтаборів.


Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

The maximum upload file size: 5 МБ. You can upload: image.

Свіже
27.02.2021
У Луцьку можуть відкрити готель для тварин. Як пояснюють автори ідеї, багато любителів тварин, вирушаючи на відпочинок, нерідко стикаються з проблемою, що робити ...
27.02.2021
Рада національної безпеки та оборони доручила Кабінету міністрів розробити законопроєкт щодо осіб з подвійним громадянством. Про це на ...
27.02.2021
В іспанському місті Малага з’явився перший безпілотний громадський транспорт. Електроавтобус зі штучним інтелектом курсуватиме з центру міста до місцевого ...
27.02.2021
З 1-го квітня в Україні збільшать пенсійний вік для жінок. Під нововведення потрапляють українки, які народилися після 1-го квітня 1961 року. Про це повідомив сайт ...
27.02.2021
Уряд Чехії ухвалив рішення продовжити надзвичайний стан ще на 30 днів та запровадив низку жорстких обмежень у зв’язку з важкою епідеміологічною ситуацією. ...
Оксана Мороз
Оксана Мороз
засновниця ініціативи "Як не стати овочем"