<
beta 0.3

75 років тому безслідно зникла Бурштинова кімната: Знахідка на дні Балтійського моря може підказати, що з нею сталося

Польські дайвери знайшли на дні Балтійського моря рештки німецького судна «Карлсруе», який брав участь в одній із найбільших евакуаційних операцій в історії Другої світової. Вважається, що на ньому німці могли перевозити і так звану Бурштинову кімнату — пам’ятку мистецтва, яка безслідно зникла під час війни.

У квітні 2020-го року польські дайвери з групи Baltictech, які досліджують дно Балтійського моря, виявили уламки семи невідомих кораблів. Лише у вересні вони змогли ретельніше їх дослідити, і з’ясувалося, що один із них належить судну «Карлсруе». Це було останнє судно, що залишило порт у Кенігсберзі (Калінінград) до його захоплення радянськими військами в 1945-му році.

Про це повідомляє Громадське.

Йдеться про Операцію «Ганнібал» — одну з наймасштабніших в історії евакуацій людей і майна морем. Вона тривала із січня по травень 1945 року; за її час із оточеної військами СРСР Східної Пруссії вивезли понад  два мільйони цивільного населення. Деякі судна були атаковані радянськими підводними човнами й пішли на дно. Серед них — і згаданий «Карлсруе».

Фото: Bundesarchiv

Як стверджують у Baltchtech, «Карлсруе» відбув із Кенігсберга 12-го квітня 1945 року. На його борту були 1083 біженці й 360 тонн вантажу. Наступного дня, 13-го квітня, судно потонуло; лише 113 людям на ньому вдалося врятуватися. Дайвери знайшли уламки «Карлсруе» на глибині 88 метрів за кількадесят кілометрів на північ від приморського міста Устка.

«Серед вантажу ми знайшли військову техніку, порцеляну і багато ящиків із невідомим вмістом. Не хочемо зурочити, але якщо німці хотіли переправити Бурштинову кімнату через Балтику, то “Карлсруе” був їхнім останнім шансом»

говорять дайвери.
Фото: Baltictech
Фото: Baltictech
Фото: Baltictech

Бурштинова кімната — це шедевр мистецтва XVIII століття, створений на замовлення прусського короля Фрідріха І тамтешніми й данськими майстрами. Син Фрідріха Вільгельм у 1716-му році подарував Бурштинову кімнату російському князеві (згодом цареві) Петру І. Той встановив її в літній резиденції в Царському Селі (нині Пушкін).

Кімната — це насправді сукупність бурштинових панно для оздоблення стін, а окрім бурштину там ще присутнє й золото. Її неодноразово доповнювали й реставрували, оскільки бурштин страждав від перепадів температур і протягів. Останню масштабну реставрацію Бурштинової кімнати почали в 1941-му році, але її завершенню завадила Друга світова.

Фото: Branson DeCou / Wikimedia Commons

Під час війни німецькі війська забрали Бурштинову кімнату й вивезли її в Кенігсберг. Там її слід і обривається. Найпоширеніші версії зникнення пам’ятки зводяться до того, що її просто знищили, бо не могли вивезти, або ж що вона була ненавмисно знищена у вогні.

Частину Бурштинової кімнати (комод і панно) забрав собі один із німецьких офіцерів під час евакуації; влада Німеччини її конфіскувала й у 2000-му році передала владі Росії. До 2003-го року у Санкт-Петербурзі відтворили копію Бурштинової кімнати, після чого перевезли в Пушкіно.

Фото: Chatsam / Wikimedia Commons

Нині ж польські дайвери сподіваються, що їхня знахідка допоможе розгадати таємницю зникнення Бурштинової кімнати, яка існує понад 75 років.

«Усе це складене докупи розбурхує людську уяву. Те, що ми знайшли німецьке судно і ящики з поки невідомим вмістом на дні Балтійського моря може бути важливим для всієї історії»

говорить один із дайверів Томаш Звара.

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


The maximum upload file size: 5 МБ.
You can upload: image.

Свіже
18.01.2021
Синоптик Наталка Діденко прогнозує морозну погоду в Україні на Водохреща, 19-го січня. У себе в Facebook синоптик зазначає, що 19-го січня істотних опадів в Україні не ...
18.01.2021
Прем’єр Денис Шмигаль заявив, що українці, у яких встановлено електроопалення, отримають компенсації за підвищення тарифу на електроенергію з 1-го січня. Про це ...
18.01.2021
ЗНО (Зовнішнє незалежне оцінювання) – це відповідальна подія, від якої залежить майбутнє випускників. Щоб скласти іспит та отримати хороші результати, потрібно ...
18.01.2021
В Україні до 28-го лютого діє загальнонаціональний карантин з обмеженнями «помаранчевої» зони. В уряді заявляють, що дію цього карантину планують продовжити ...
18.01.2021
1
18-го січня на позачерговому засіданні уряду Кабмін затвердив встановлення граничної ціни 6,99 грн за кубічний метр газу для населення. Це обмеження тимчасове, воно ...